W chłodniejsze pory roku, aby nie tracić cennego ciepła, zakładamy kurtkę i czapkę. W przypadku domów, sposobem na to, żeby cieszyć się komfortem termicznym jest wykonanie ocieplenia, co wpływa również korzystnie na wygląd ścian zewnętrznych.
Nurt minimalizmu dosięga już warunków, w jakich mieszkamy. Ograniczamy nie tylko dobra, które kupujemy i konsumujemy, ale i przestrzeń, którą zajmujemy.
Według Centrum Badań Marketingowych Indicator aż 57% Polaków i 59% Polek marzy o posiadaniu własnych „czterech kątów” – mieszkania lub domu. Wielu z nas rokrocznie realizuje to marzenie, podejmując się budowy własnego domu. Zanim jednak rozpoczniemy realizację tego przedsięwzięcia, warto dobrze się do tego przygotować, by cały proces przebiegł sprawnie i satysfakcjonująco!
Obecny kryzys energetyczny uświadomił nam co najmniej dwie ważne rzeczy: po pierwsze nasze domy i mieszkania są niesamowicie energochłonne, a po drugie - systemowe działania związane z ograniczeniem zapotrzebowania na energię są niezbędne i potrzebne na już.
Ocieplenie domu najczęściej kojarzy się nam z ułożeniem po zewnętrznej stronie ścian odpowiedniej warstwy styropianu. Tymczasem równie ważna jest izolacja wszystkich elementów domu, w tym także tych wewnętrznych, jakimi są np. podłogi.
Wiele domów w Polsce jest pozbawionych odpowiedniej termoizolacji, co uniemożliwia racjonalne zarządzanie energią.
Rosnące koszty ogrzewania i zaostrzające się przepisy prawne powodują, że coraz więcej osób decyduje się na termomodernizację domu. Właściciele budynków z piwnicą często zastanawiają się, jaka metoda jej ocieplenia będzie lepsza – od zewnątrz czy od wewnątrz. Każda z nich ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed rozpoczęciem prac.
Wielu właścicieli domów wybudowanych 15 – 20 lat temu zastanawia się, czy może sprawić, by były bardziej energooszczędne, zwłaszcza jeśli planują stać się „producentami” prądu na własne potrzeby. Odpowiedź jest jak najbardziej po ich myśli: poprawa parametrów izolacji cieplnej nie jest trudna.
Termomodernizacja domu jednorodzinnego doprowadziła do obniżenia zużycia energii końcowej o 91 proc. - wynika z danych zaprezentowanych przez Narodową Agencję Poszanowania Energii oraz Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska. Jej następstwem było ograniczenie kosztów eksploatacji budynku na cele grzewcze o 83 proc. w stosunku do stanu sprzed termomodernizacji.
Późną wiosną i latem coraz częściej doświadczamy w Polsce tropikalnej pogody – tak jak w tym roku. Specjaliści zalecają, żeby podczas upałów jak najmniej przebywać w pełnym słońcu, a nawet w miarę możliwości pozostać w domu.
Jak wynika z prognoz serwisu AccuWeather, w te wakacje, oprócz przejściowych okresów burzowych, czekają nas w Polsce wyjątkowe upały, dochodzące nawet do bagatela 38 stopni.
Uczymy się na błędach? Może i tak, ale nie w przypadku budowy domu.
Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze…
Od kilku lat kupując sprzęt AGD - pralkę, lodówkę, czy zmywarkę - analizujemy jego parametry techniczne, zwracając szczególną uwagę na to, ile zużywa energii.
Nadmierne wychłodzenie pomieszczeń zimą oraz stale rosnące rachunki za ogrzewanie to klasyczne symptomy źle zbilansowanej gospodarki cieplnej budynku.