Lato w pełni, temperatura powietrza osiąga ponad 30 stopni Celsjusza, a żar leje się z nieba. Musisz zadbać o siebie i najbliższych. Jak? Najlepiej schronić się w domu, który przeszedł termoizolację ścian gwarantującą w jego wnętrzu przyjemny chłód bez drogiej klimatyzacji. Jeśli „twoja oaza” wciąż jest przed tą inwestycją koniecznie skorzystaj z doraźnych sposobów, by zapewnić bezpieczeństwo i zdrowy mikroklimat jej mieszkańcom, m.in. ogranicz nasłonecznienie stosując żaluzje i skorzystaj z wiatraków. Pamiętaj! Zawsze nawadniaj siebie oraz bliskich i nie zapomnij o zwierzętach.
Dom wznosimy na lata. Przy podejmowaniu decyzji o jego budowie, zwykle zwracamy uwagę na wielkość działki, projekt, powierzchnię budynku czy wykonawcę.
Ocieplenie budynku jednocześnie podnosi komfort życia mieszkańców oraz zmniejsza rachunki za ogrzewanie. O czym jednak trzeba pamiętać, aby mieć pewność, że wybraliśmy system ociepleń, który będzie spełniał swoją funkcję przez wiele lat?
Termomodernizacja – uwarunkowania formalnoprawne i finansowe. Perspektywy. Potencjał termomodernizacji w Polsce. Kierunki i kompleksowość działań (dopasowanie rozwiązań instalacyjnych do zmian konstrukcyjno-budowlanych).
Nasze rachunki za energię w zimie potrafią - w przeciwieństwie do temperatury na zewnątrz - sięgać zenitu. Składają się na nie koszty związane przede wszystkim z ogrzewaniem.
Elewacja budynku bez wątpienia wpływa na jego walory estetyczne. Jednak równie istotne jest to, by stanowiła ona skuteczną barierę termoizolacyjną. Jednym z częściej stosowanych materiałów – ze względu na jego właściwości – jest styropian elewacyjny. Poza funkcjonalnością charakteryzuje go także opłacalność zastosowania.
Zima to okres, który uznawany jest za „przerwę” w sezonie remontowo-budowlanym. Niektóre prace zostają przesunięte na cieplejsze miesiące – tak jak np. ocieplenie ścian zewnętrznych. Termomodernizacja nie powinna być przeprowadzona kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Ale tylko wtedy gdy mówimy o pracach zewnątrz budynku. Izolację domu styropianem możemy wykonać natomiast od wewnątrz – niezależnie od pogody za oknem.
Sezon zimowy jest najtrudniejszym sprawdzianem dla nowego domu. Niskie temperatury i śnieg ujawnią wszystkie niedociągnięcia budowlane – jeżeli oczywiście takie miały miejsce. Podpowiadamy jakie zjawiska są naturalne, a kiedy powinniśmy zacząć się martwić.
Kalendarzowa zima, która nadejdzie już niebawem to idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia spędzać długie wieczory w domu z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając filmy. Jednak zanim zaczniemy w naszym gniazdku w pełni korzystać z zimowego sezonu warto zapewnić w nim odpowiedni mikroklimat i przygotować na nadejście naprawdę mroźnych dni. Zima prawdopodobnie znów zaskoczy drogowców, właścicieli domów naprawdę nie musi.
Odpowiednie docieplenie budynku przyczynia się do poprawy klimatu i komfortu cieplnego panującego wewnątrz pomieszczeń. Im wyższa jest temperatura powierzchni ściany, tym przytulniej jest w mieszkaniu.
Niższe rachunki za ogrzewanie, wysoki komfort cieplny, wyższa wartość nieruchomości… To największe zalety przemawiające za wykonaniem termoizolacji budynku. Co ważne, gospodarstwa domowe mogą teraz liczyć na dofinansowanie tego typu inwestycji. 19 września br. ruszył rządowy program „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Innymi słowy, właściciele mogą liczyć na dopłaty!
Z danych kampanii „Energooszczędność w moim domu” wynika, że 54% Polaków uważa stosowanie energooszczędnych rozwiązań w budowie domu za konieczne, a tylko 3% za tymczasową modę. Jak zatem wybudować dom, który będzie tani w eksploatacji?
Membrany dachowe to element stanowiący niewielki odsetek kosztów wykonania dachu, ale ich niewłaściwy dobór czy też montaż może skutkować koniecznością wykonania często bardzo kosztowego remontu dachu bądź większymi rachunkami za ogrzewanie.
Dbałość o ekologię to sprawa globalna – jest w interesie nas wszystkich.
Oszczędzanie energii, podobnie jak oszczędzanie wody, stało się naszą codziennością. Tymczasem nadal co trzeci dom w Polsce jest nieocieplony, co oznacza, że ogrzanie go, czyli utrzymanie ciepła, wymaga znaczenie więcej nakładów i zużycia energii niż mogłoby. A nawet – niż powinno.